Göndör László

  

22 éves koromban, 1975 január 1-től lettem Tungsramos. Korábban IBM Hollerith lyukkártyás gépeket javítottam, amelyből jó néhány volt a GAFO (Gépi Adatfeldolgozó Osztály) területén. Ide jártam javítani őket. Molnár Béla, az osztály vezetője hívott állandó karbantartónak a Tungsramba. Ekkor épült az R40-es gépterem illetve a gép telepítése. Kb. 3 hónapja dolgoztam a cégnél, amikor kiderült, hogy Szabó Jóska kollégám nem tud részt venni a Lipcsében szervezett tanfolyamokon, s így megnyílt előttem a lehetőség, hogy a lyukkártyás gépek javítását komoly nagyszámítógép javítására cseréljem. Friss apukaként nem volt könnyű felvállalni 2,5 hónap külföldi tanfolyamot, de fontosnak éreztem, így a család mellém állt. Két részletben mintegy fél évet tanultam végül is Lipcsében. Akkor még elég jól beszéltem németül. :) 

A '70 évek végéhez közeledve egyre inkább biztos voltam abban, hogy az én világom nem a hardverek javításával fog megtelni. Mivel 1976-tól estin tanultam a Kandó Kálmán Villamosipari Főiskolán elkezdtem programozással foglalkozni. Az Assembler nyelv és a strukturált programozás volt a kezdet, majd az akkor korszerűbb nyelvek következtek. 1980-ban nem csak a diplomához jutottam hozzá, de egyben munkakört is váltottam, rendszerprogramozó lett belőlem. Hogy még felkészültebb legyek elvégeztem a SZÁMALK Rendszerprogramozói tanfolyamát is.

1984-ben komoly szervezeti és személyi változások történtek a Szervezési Főosztály vezetésében. Mály István vette át a Főosztály vezetését, s Ő felkért a Programozási osztály vezetésére. 31 évesen egy 16 fős osztály irányítását kellett megoldanom. Úgy éreztem képes leszek rá, elvállaltam, s ezzel olyan fordulatot vett az életem, ami kb 2019.-ig eltartott. A fordulat a vezetésre való áttérést jelentette a számomra. Az 1985-ben vásárolt ICL ME29-es rendszerek megvásárlása nagymértékben meghatározta a Programozási osztály életét, mivel a kereskedelmi (logisztikai) MIDAS valamint az OMAC 29 termelésirányítási rendszerek kialakításában, adaptálásában hatalmas feladat zúdult ránk. 

1989-ben a GE akvizíció életbe lépése után pár hónappal David Gedra aki Mály Pista Crotonvill-i kiküldetésekor vette át a főosztályt, egy alkalommal odajött hozzám és feltette azt az egyszerű kérdést, hogy mit szólnék ha kiküldenének Angliába talán egy évre, hogy az ott megalakított SAP bevezetési projektet vezessem. Hirtelen azt sem tudtam kinyögni, hogy gondolkodom rajta, de a vigyorgásomból érezhette, hogy kedvem van hozzá. Hazamentem és a családdal megbeszéltem, majd másnap igent mondtam Davidnek. Alig 3 hét múlva kint találtam magam Kingstonban, London egyik külvárosában, ahol a projekt központja volt. 1 évet töltöttem nagyrészt ott, de heteket voltam Butzbachban, Párizsban, Daventryben, Northemptonban, hogy az SAP Logisztikai megoldását megalkossuk és bevezessük.

Visszatérve Magyarországra az SAP Logisztikai rendszerének itthoni bevezetését irányítottam éveken át. Dolgoztam Vácon és Nagykanizsán is. 1993-ban a GE megvásárolta az Olaszországi SIVI-t. Így a Vicenzai gyár SAP integrációja elkerülhetetlen volt. Ezért 1994-ben ezt az integrációs projektet vezettem. Közben elindult a raktárak Disztribúciós Központokká fejlesztése és a teljes áru-utánpótlási szisztéma átalakítása, melynek informatikai megoldására széleskörű összefogásra volt szükség. Megalakult a GE Európai Informatikai szervezete melynek vezetésében, aminek élén Donald Barksdale állt, kaptam meg az utolsó GE-s vezetői feladatomat. Én lettem a GE Europe Logistics Systems menedzser. Egy rendkívül intenzív év és közel 21 Tungsram év után elfogadtam Pakot Sanyi ajánlatát és elvállaltam az Electrolux Informatikai vezetői állását.

Szakmai és vezetői tevékenységem minden alapját a Tungsramnak és azoknak a kollégáknak köszönhetem, akikkel munkám során dolgozhattam. Köszönöm Nekik, NEKTEK!