Előjátékok a kompakt lámpa gyártáshoz

2021.01.01

Nagy megtiszteltetésnek éltük meg 1990-ben, hogy pár hónappal az akvizíció nyélbeütése után Budapestre látogatott Jack Welch, a nagy GE elsőszámú vezetője. A látogatás a tavaszi BNV idejére esett. Surguta Laciéknak alig volt idejük a már kész Tungsram standot GE logókkal is ellátni, nehogy szó érje a ház elejét...

Kiállításunk az energiatakarékosságról szólt, épp túl voltunk a Lánchíd kompakt FD-kel való kivilágításán, amit standunkon exponáltunk is.

Jack Welch igazi érdeklődéssel hallgatta az ismertetést, visszakérdezett, tanulmányozta a kezébe nyomott prospektusokat. Nem akarta hinni a feltüntetett energiafogyasztást, amit a Lánchídról prezentáltunk - beült velünk a tárgyalóba, ahol Surguta az asztalnál is levezette a számítást.

Welch azon a BNV-n találkozott először érdemben az energiatakarékos kompakt lámpák tematikájával és a bemutatott tényleges előnyeivel.

Még ugyanazon év őszén Marketing Council ülésre voltam hivatalos Cleveland-be. Welch kezét láttam abban, hogy egyéb témák mellett az energiatakarékos lámpák is szerepeltek a napirenden.

Az illetékes amerikai termékmenedzser arról tartott prezentációt, milyen megoldást javasolnak az - akkor már Európában elterjedt - elektronikus kompakt lámpapiacba történő belépésre. Az előadás lényegében arról szólt, miért nem érdemes a General Electric-nek ebbe a szegmensbe saját fejlesztésű termékekkel beszállni! E helyett inkább idegen gyártásból, saját márkahasználati joggal kellene a terméket beszerezni, vagy a szép amerikai kifejezéssel: source-olni. A kíváló GE image-re alapozva így is sikeresek lehetünk, hangoztatta.

Majd bemutatta a szorgos kutatómunkával kiválasztott mintát. Egy Panasonic márkájú (japán) integrált kompakt lámpát, amely a már ismert szolid megjelenésű Philips és Osram lámpák ismeretében azok visszataszító, drabális nagynénjének nézett ki és ráadásul még túlsúlyos is volt.

Bennem megállt az ütő. Ilyen termékkel Európában nem egy vezető márka, de egy szimpla fányforrás importőr sem jelenhetett meg!

Ebben a Marketing Council-ban egyedül képviseltem Európát. Határozottan érveltem ennek a terméknek európai bevezetése ellen és a saját gyártásért. Nem lettem népszerű. Sok "okos" ellenvélemény hangzott el.

Otthon úgy tekintettünk a GE akvizícióra, mint a volumenben és jelentőségében egyre növekvő kompakt lámpa fronton konkurrenciaképességünk biztos megteremtésére. Ez a clevelandi javaslat nagy csalódás volt. Kénytelen voltam a végsőkig ragaszkodni szakmai meggyőződésemhez, - de érzékeltem, ez az ellenállás vagy ellenszegülés idegen a GE-s vitakultúrától.

Végül John Opie (a GE Lighting első embere) döntött, elküldik a mintákat minden európai GE-Tungsram érdekeltséghez és véleményt kérnek, meg lehet-e jelenni Európában ezekkel a lámpákkal?

A válaszok gyorsan megérkeztek, egységes "nem" volt a reakció. Tehát igazam volt, de megkaptam az első sárga lapot.

II.

Végül győzött a szakmaiság, a GE elhatározta a kompakt fénycsővek gyártását. A gyártóhely Nagykanizsa lett. Ez volt az az időszak, amikor megkezdődött a profiltisztítás, döntöttek a GE számára fölösleges Tungsram gyártóhelyekről és a beszüntetésre itélt tevékenységekről.

A kaposvári gyár volt az egyik eladásra szánt vagy egyszerűen bezárandó telephely. Korábbi profiljait elvesztette, meglehetősen szerteágazó tevékenységet folytatott, már jócskán lecsökkentett létszámmal. Egyebek mellett elektronikai szerelésekkel is foglalkoztak, így felmerült a gondolat, hogy a nagykanizsai kompakt összeszereléshez a szomszédos Kaposváron lehetne az elektronikákat gyártani. Ez egyben menekülési útnak tűnt a kaposvári gyár megtartásához.

GE-s berkekben nem volt népszerű ez az elképzelés, mert az iratlan belső szabályzat azt sugallta, elektronikával nem foglalkozunk! Azzal érveltünk, hogy a konkurrens Philips és Osram is a lighting üzletágon belül alakította ki a kompakt elektronika gyártását, mert így tudják a leggördülékenyebben fejleszten ia termékválasztékot és növelni a lámpák élettartamát.

Gery Webert, a GE korszak első műszaki igazgatóját cserkésztük be azzal a javaslattal, vizsgálja meg, alkalmas-e vagy könnyen alkalmassá tehető-e Kaposvár a kompakt lámpa elektronika gyártására. Gery, aki az egyik legjobb képességű tagja volt az akvizíció utáni igazgatói körnek, ígéretet tett személyesen győződik meg a lehetőségekről. Nagyon fontosnak tartottuk esetleges pozitív véleményét, mert a GE felső köreiből egyre sürgetőbben léptek fel a kaposvári gyár sorsának "rendezéséért".

Egy nagykanizsai összejövetel előtt megállapodtunk Geryvel, hogy a program után átmegyünk Kaposvárra, ahol másnap kora reggeltől megtekintheti az adottságokat és lehetőségeket alaposan, részletesen - hogy biztos véleményt alkothasson. A rendezvény kissé korábban fejeződött be a vártnál. Gery váratlan telefont kapott Pestról valamilyen aznap esti programról. Úgy gondolta, lebonyolítja a kaposvári vizitet még aznap és estére hazaérhet a váratlan programra.

Fél négy körül indultunk külön kocsival Kanizsáról azzal, hogy egyenesen a gyárba megy. A rövidre fogott látogatás miatt veszni láttam a többhetes előkészítést és a reményt, hogy segíthetünk Kaposváron. Indulásunk után lélekszakadva hívtam Simkó Antit, a kaposvári igazgatót, hogy elmondjam a rossz hírt - és azt javasoltam, azonnal távozzanak a gyárból vezető munkatársaival, nehogy Gery kutyafuttában végezze a fontos helyszíni szemlét.

Így történt, hogy Gery Weber, nem találva munkaidő után a gyárban a vezetőket - letett a késői gyárlátogatásról. Másnap reggel viszont nagyon alaposan körülnézett gyárunkban, ahol jó benyomások érték. Műszaki véleménye szerint a kaposvári gyár kis beruházással alkalmassá tehető a kompakt lámpa elektronikák gyártására. Nagyon karakánul, a szembeszél ellenére is kiállt véleménye melett a GE-s fórumokon.

A végső döntés szokás szerint Cleveland-ben vagy még feljebb született - és mégis az importált elektronikák mellett szólt! Kaposvárt elvesztettük!

Gery Weber európai stílusú, nyitott gondolkodású, érdeklődő és szuverén személy volt. Ha visszagondolok erre a történetre, őszintén remélem, nem azért rendelték haza előbb, mint igazgató társait, mert kiállt a Tungsram érdekekért.

Welch és a Tungsram-GE stand gazdái, Surguta László és Szalkai Tamás

Jack Welch ismerkedik a Lánchíd díszvilágításával, balra Varga György(CEO)

Gery Weber a többi igazgató között középen, hófehér hajjal.
(Balról: Martin Gy., az egyik GE-s jogász, Tom Stanton,Gery Weber, Gadra,
Harrison,Wohl, Szabó Zsiga.)