Rekviem a bécsi gyárért

2020.11.29

Kevesebbet emlegettük, de voltak az Izzónak határon kívüli gyártóhelyei is a háború utáni újra rendeződés idején.

Ezek közül a svájci Carouge-ban működő kis gyárat már a hatvanas évek elején bezártuk. Kicsit tovább maradt életben a stockholmi normállámpa gyártás, - szerencsére azt is megszüntettük a hetvenes években.

Volt viszont még egy leányvállalatunk viszonylag komoly gyártókapacitással - egy igen öreg leány - a szomszédos Ausztriában. Különleges leányvállalat volt, idősebb az anyacégnél is.

Watt A.G. Wien Bécs külső ipari zónájában, a Heiligenstatter Strasse 134. alatt működött. Néhány évvel előbb alapították, mint az Egyesült Izzót és az Aschner időkben lett családtag. Alkatrész exportosként még jártam az 1970. körül már lehangolóan festő épületben, ahol sikeresen gyártották a nagyrészt helyi piacra kerülő általános világítási lámpákat. Európában ezért mindig az osztrák piaci részesedésünk volt a legmagasabb.

A hosszú ideje regnáló Franz igazgatót ekkortájt követte a szintén tapasztalt, de jóval fiatalabb Dr. Joseph Bauer a Watt.A.G. élén. Jövetele egybeesett az osztrák főváros új fejlesztési elképzeléseinek kidolgozásával. A régi városon kívüli területeket ajánlottak, megfelelő ösztönzőkkel ipari és kereskedelmi vállalkozásoknak.

Megragadtuk az alkalmat és a Watt A.G.-t a Heiligenstatter Str-ból a Duna másik oldalán fekvő Strebersdorfba költöztettük, egy újonnan felhúzott gyártóhelyre. Ezzel egyidejűleg megváltoztattuk a cég nevét és egyértelműsítettük hovatartozását. Bécsi érdekeltségünk a Tungsram Austria nevet kapta.

Túl azon, hogy az ausztriai gyártással magas részesedést értünk el a viszonylag kis piacon, voltak más előnyei is. A bécsi gyártókapacitás segített kielégíteni azokat a piaci igényeket, melyeket a hazai gyártás szűkössége miatt Magyarországról nem vállalhattunk. Igen - volt egy ilyen kegyelmi állapot a hatvanas-hetvenes évek fordulóján néhány évig, amikor a Tungsram vevők "sorban álltak" a termékekért.

De sok más ügyben is kisegítettek a bécsi kollégák. Mivel mi nem piacgazdasági környezetben működtünk, sok fontos piaci információt, beszerzési segítséget kaphattunk a bécsiektől.

Tungsram Austria termékválasztéka természetesen messze volt a teljességtől, a hiányzó termékféléket a magyarországi gyárak biztosították. Volt egy termékcsoport, amit viszont csak a bécsiek gyártottak: a linienlámpák (vonalizzók). Egy fejjel, két fejjel, őrült hosszú spirállal, sok kézi művelettel készültek. Ezek a lámpák kedvező külső megjelenésük miatt sokáig népszerűek voltak konyhai és egyéb intim világítási célokra - és csak az energiatakarékosság, mint új irány megjelenésével szorultak fokozatosan háttérbe. (Utolsó éveiket már a gyártást Kisvárdára telepítve érték meg.)

A Lajtán túli létezés nagyobb szabadságának volt egy fontos eredménye, amit Tungsram Austria dolgozott ki és valósított meg, s amiből a teljes érdekeltségi hálózat profitált. Az energiatakarékos kompakt lámpák betörésének idején, a nyolcvanas években, jelentős lemaradásban voltunk Philipstől, Osramtól. Jöttek előbb a kétcsöves, majd négycsöves plug-in verziók, amiket mi is kifejlesztettünk, de csak pilot soron tudtunk szerény mennyiséget legyártani. Az integrált kompaktok megjelenésére (ki ne emlékezne a Philips un. befőttes üveg lámpájára, az SL-re) nem tudtunk saját terméket bemutatni.

Ekkor a bécsiek egy soronkívüli fontos prezentációra hívtak bennünket. Amit bemutattak, egy szépformájú dekoratív, a Tungsraglob-ra hasonlító integrált energiatakarékos kompakt fényforrás volt. De honnan, hogyan - hisz nem rendelkeztek semmilyen fénycsöves vagy gázkisülő tapasztalattal, sem berendezéssel, nem beszélve a szükséges elektronikáról...

A rejtély nyitja a Philips SL lámpájának lelke, gyakorlatilag a búra nélküli teljes szerelvény volt, amire a csúf befőttesüveg búra helyett tetszetős, gömbformájú opál műanyag ballont szereltek, s így teljesen önálló típusként jelent meg. Ez volt a szépemlékű Globolux lámpa, melynek piacra vitele során a benne rejlő Philips technológia nem került szóba, Tungsram termékként szerepelt. Érdekes módon a Philips belement technológiája felhasználásába. A Globolux lámpa nagy segítség volt ahhoz, hogy az egyre fontosabbá váló kompakt lámpa piacon hallassunk magunkról - addig is, míg a GE megteremtette a tömeggyártást a teljes kompakt vertikumban.

Az igazsághoz tartozik, hogy a nagykanizsai beruházás felfutásával a Bécs által nyújtott kapacitás jelentősége elkezdett csökkeni. Arra is egyre kevésbé lehetett hivatkozni, hogy kereskedelmi korlátok miatt ilyen-olyan célra csak az Ausztriában gyártott Tungsram termékek jöhetnek szóba.

A gyártás flottul futott Strebersdorfban, a management igyekezett jó szervezéssel csökkenteni a gyártási költségeket - de persze a munkabérek és szolgáltatások hasonlíthatatlanok voltak az akkori nagyon szerény magyar ár- és bérszínvonallal. Így a bécsi lámpák nem tudtak versenyezni a kanizsai termelési költségekkel.

Bauer dr. 1986-ban vagy 87-ben a nyugdíjba vonulás mellett döntött. Eredményes munkát végzett a több, mint 15 év alatt, létrehozott egy megfiatalított gyártóhelyet, megőrizte az osztrák érdekeltség kereskedelmi pozícióit. Helyét Walter Rupp vette át, akit a helyi Philipstől csábítottunk el és aki elődje lendületével és nagy szakértelemmel vezette tovább Tungsram Austria-t.

Dr Bauer búcsúzik (középen), jobbra hátul Walter Rupp, az új igazgató 

De mindeközben az élet és a piaci körülmények változtak. Konkurenseink is bezárták szétszórtan működő, kiskapacitású gyártóhelyeiket, igyekeztek a gyártást koncentrálni. Ausztriában megszűnt az Osram helyi gyára, a Philipsé még korábban.

Törvényszerűen felmerült a Tungsram vezetésében is a kérdés, meddig szabad folytatni egy relatíve drága normállámpa gyártást az elegendő kapacitással működő, sokkal versenyképesebb nagykanizsai gyár szomszédságában? Válaszolni erre a dilemmára elég egyszerű lett volna - de Budapesten csak nem született meg a döntés. Kimondatlanul tisztában voltak a bécsi vezetők is a gyártás jövőtlenségével. Ők érthetően igyekeztek késleltetni a sorsot.

A GE akvizíciót követően már nem jelentett akadályt a magyar és a bécsi gyár közös és szép múltja. Pragmatikus, gyors döntés született a strebersdorfi termelés leállításáról. Tungsram Austria besorolt a többi európai érdekeltség sorába, megtartva csupán a kereskedelmi felelősséget.

Az az igazság, kedveltük a bécsi gyárat és kedveltük a vezető munkatársakat is. Megérdemlik ezt a késői megemlékezést.

Búcsúbankett, jobbról: Földes Sándor korábbi ker.ig., Gábor András vez.ig., Pálosi József műsz.ig.