T a tetőn

2023.09.03

Időről-időre elhaladok a külső Váci úton a Tungsram központi telephelye előtt. Úgy érzem, csak úgy dől a csend és az üresség a régi épületekből, az udvarból és a telepi utcákból, járatokból. Egy lélek sem mozog a hatalmas területen. A látvány szívszorító. A nagy irodaháznál azonban most is feltűnő a kék-fehér Tungsram reklámfelirat és a T a tetőn. Bevillan - ennek is megvan a maga története.

A Váci úti nagy irodaházat annak idején a korábbi vállalati teniszpályák helyén építették, a még fiatal Finta József tervei alapján. 1965. nyarán készült el és költözött bele a legtöbb adminisztratív szervezet. Én különösképp jól jártam. Három hetes szabadságra utaztam, s mire visszatértem, beülhettem a készbe, mert a beköltözés lezajlott távollétem alatt. Gyorsan elfelejtettem a főkapu melletti régi igazgatósági épületeket. Ott a Mescsán Béla vezette Termelésirányítás és a Fodor Tibor féle Anyagellátás maradt.

Az ENSZ Palota, mert ez lett a beceneve, hamar megszerettette magát, megfiatalította a Tungsram újpesti székhelyét. A tervezők gondoltak a lehetséges reklámra is. Az épület 11 emelete felett emelkedő technikai helyiséget a déli és északi oldalon olyan kék alapon fehér Tungsram felirattal látták el, mely napközben nagyobb távolságból is jól látható volt, ám sötétedés után fényreklámként működött és hívta fel a figyelmet a magyar világcégre.

A következő években, évtizedekben nem sok történt az irodaházzal. Legnagyobb változást egy vezérigazgatói Osram látogatás hozta, ahol megtetszett az irodák "Bürolandschaft" rendszerű kialakítása. Kísérlet történt annak lemásolására néhány emeleten, a Kereskedelmi Igazgatóság birodalmában (V., VI. emelet), de a siker nem volt átütő, ezért a kísérlet abbamaradt. Valamikor a nyolcvanas évek elején elromlott a tetőn működő fényreklám is, - de az akkori pénzügyi, gazdasági nehézségek közepette ez szinte észrevétlen maradt. Nappal a Tungsram felirat kiválóan látszott továbbra is.

A GE akvizíció jelentős fellendülést hozott nemcsak a kapacitás növelő beruházások terén, de egyes épületek feltűnő hiányosságai eltüntetésében is. Nem változott ugyan a GE egyik alapelve, miszerint nem épületekbe, hanem gépekbe és gyártóberendezésekbe kell beruházni - azonban az első Kelet-Európai akvizíció akkora érdeklődést váltott ki GE-szerte, annyi látogató érkezett Budapestre, hogy az újpesti törzsgyár központját, az ENSZ Palotát is GE-konformmá kellett változtatni.

El kell ismerni, a megelőző időszakban elhanyagolt irodaházat külső megjelenésében rendbehozták, feljavították, kívülről nemzetközi mértékkel is elfogadhatóvá tették. Belül nem sok történt, csak a vendégek által látogatott földszinti és első emeleti területet modernizálták, építették át.

Persze olyan "csekélység", mint az épület feltűnő Tungsram reklámja, nem érte el a GE-felelősök inger szintjét. A fényreklám helyreállításával nem foglalkoztak, arra nem áldoztak pénzt. Így sötétedés után a szép Tungsram reklám-felirat az épület felső szintjén továbbra is láthatatlanul árválkodott.

Nem akartunk belenyugodni a Tungsram reklám elhanyagolásába. Kényes téma volt a már javában folyó, házon belüli márkaharc idején meggyőzni a GE-s vezetőket, segítsenek a Tungsram márka feltűnőbb megjelenítésében. Emlékezzünk, a GE márka bevezetése és a Tungsram márka visszaszorítása az első perctől kezdve központi szándék volt, s erről éles véleménykülönbségek ütköztek napról-napra. A nemzetközileg tapasztalatlan budapesti GE személyzet még abban ringatta magát, hogy Európa epedve várja a GE márkás termékeket és a márka megváltoztatásával egycsapásra az egekbe szökik eladásunk és piacrészesedésünk gyors ütemben növekedni fog.

(Már tudjuk, a valóság mást bizonyított. Amint megkezdték a Tungsram márkájú termékek kiváltását GE márkásokkal Nyugat-Európában, azonnal durva visszaesés jelentkezett az eladásban.)

Ebben a légkörben szerettünk volna pénzt szerezni a fényreklám helyrehozásához. Taktikusnak kellett lenni! A John Opie utódaként érkező Mc Nerney mindenesetre első látogatása alapján értelmes, higgadt és a vélemények iránt nyitott vezetőnek látszott. Úgy tálaltuk tehát, hogy nem is a Tungsram fényreklám helyreállításáról van szó, hanem megérett az idő a GE tulajdonszerzés demonstratív megjelenítésére - ezért az épület legtetején, jól láthatóan, egymás mellett egy-egy GE és Tungsram logót állítanánk fel, ami kifejezné a Tungsram beolvadását a General Electric-be. És ha már megszépítjük az irodaház tetejét, adja magát a fényreklám helyreállítása is!

A képen: Mc Nerney az érvek nyomása alatt,Jim Mohn clevelandi pénzügyi igazgató,Wohl Péter

Meglepetésre, többszöri nekifutás után Mc Nerney végül elfogadta érveinket és megadta a munkálatokra igényelt 17.000 dollár keretet. Vigh Karcsi, mint az akkori megbízatása alapján felelős személy, megküldte a GE illetékes irodájához a terveket engedélyezésre.

A képen: Mc Nerney az érvek nyomása alatt,Szabó Zoltán,Wohl Péter,Balogh Zoltán

Nem voltunk nagyon meglepve, mikor a javaslatot elutasították azzal az indoklással, hogy GE-TU logó nincs bejegyezve, így nem használható, nem járulnak hozzá a felszereléséhez

Ha nem, hát nem! A Tungsram lógójával viszont nem lehet probléma! Egy nagy sóhajjal lemondtunk a GE lógóról és a kiutalt 17.000 dollárból rendbehozattuk a fényreklámot - és a tetőn kiépítettük a jellegzetes köralakú T-betűs Tungsram logót.

Tehát az irodaház tetején a Tungsram T 1993. vagy 1994. táján készült el - már jóval a GE tulajdonszerzése után, a GE finanszírozásából! A Tungsram időkben nem volt T a tetőn! A házon belüli márkaháború közepette erre büszkék lehettünk. A logó aztán állt változatlanul (kb. 2018-ig), míg a GE átruházta tulajdonát az ismert strómanra. Ő fontosnak tartotta jelezni, ez a Tungsram már nem a régi Tungsram - s senkivel nem egyeztetve kettévágta a jellegzetes T betűt, majd a megszokott kék szín helyett piros változattal cserélte le és úgy tartotta meg a logót a tetőn.

Ez a GE által finanszírozott Tungsram logó az irodaház tetején tartósnak bizonyult. Azt azonban nem gondolhattuk, hogy a T a tetőn túléli a Tungsramot is.